Akşam saatlerinde akademi dünyasında heyecanlı dakikalar yaşandı. Antalyanın sıcak gelişmesi olarak yaşanan olayda, İsrafil Kurtcephenin, ikinci görev döneminin bitimine aylar kala görevden el çektirildiği iddia edildi. 

Rektörün yerine Prof Dr. Mustafa Ünal atandı.

Konuyla ilgili kendisini aradığımız Rektör İsrafil Kurtcephe'ye ulaşamadık. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve yaşananları paylaşmak üzere açıklamalarını paylaşmaya hazırız. 

Mustafa Ünal Kimdir?

Sivas'ın Gürün İlçesi'nde 1974 yılında doğan Prof.Dr.Ünal, İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 2002 yılında  uzmanlık eğitimini tamamlayarak uzman oldu. Ünal, 2004 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda uzman olarak olarak göreve başladı, 2006 yılında yardımcı doçent, 2007 yılında doçent, 2012 yılında da profesör ünvanını aldı. Bir süre Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliğini başarılı şekilde yürüten Ünal, evli ve iki çocuk babası.

 

Haberimizin ardından Kurtcephenin 23.00 te kamuoyu ile paylaştığı Basın Açıklaması:

 

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 12.11.2015 tarihli toplantısında hakkımda ihtiyati tedbir niteliğinde 3 ay süre ile görevden uzaklaştırma kararı verilmiştir. Bu karar hakkında yapılan isnatların değerlendirilmesi, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için tedbiren alınmış bir karardır.

Alınmış olan kararı saygı ile karşılıyorum.

Soruşturma evresinde hakkımda yapılan isnatların gerçekler ile örtüşmediği anlaşılacaktır.

Yasal olmayan yollarla hazırlanmış basına yansıyan hoş olmayan görüntüler sebebiyle gerçekler ile örtüşmeyen birtakım mesnetsiz isnatlarla karşılaşmış bulunmaktayım.

Görüntülerle ilgili, yasal yollara başvurarak şikayet haklarımı kullandım.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Türk Ceza Kanunu hükümleri, savcılık soruşturmasının gizli olması, soruşturmanın selameti ve görülmekte olan davalar hakkında beyanda bulunulmasını yasakladığı için hakkımda yapılan gerçek dışı isnatlar ile ilgili olarak daha fazla açıklayıcı beyanda bulunmam hukuken mümkün değildir.

YÖK soruşturması neticesinde gerçekler anlaşılarak haklılığımız ortaya çıkacaktır.

Yaptığım şikayet neticesi açılan savcılık soruşturması sonlandığında bağımsız Türk yargısı en doğru, en adil kararı verecektir. Buna inancım tamdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe