16 Ağustos Çarşamba günü Teneffüs Park’ta gerçekleştirilen etkinliğe, sünnet çocuklarının aileleriyle birlikte CHP Antalya Milletvekilleri Deniz Baykal, CHP İl Başkanı Mustafa Erdem, İlçe Emniyet Müdürü Sinan Demir, Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, Muratpaşa Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan, muhtarlar, Muratpaşa Belediyesi Meclis üyeleri, Anadolu Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Bedri Yalçın ve siyasiler katıldı.

Anadolu Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bedri Yalçın, Muratpaşa Belediyesi ve Shemall Alışveriş Merkezinin katkılarıyla düzenledikleri sünnet şöleninde açıklamalarda bulundu. Yalçın, “Bizim burada bulunmamızın tek kahramanı var; o da Belediye Başkanımız Sayın Ümit Uysal. Ben söze şöyle başlamak istiyorum; Ümit Uysal’ı neden ve niçin seviyorum? Ümit Uysal, çok önemli ve anlamlı bir toplantıda şunu söylemişti; ‘bizi arabalara bindiren sizlersiniz, bize oy veren sizlersiniz, bizi bu makama getiren sizlersiniz, ama bizlerle görüşmek için aranıza set koyan, bizlerle görüşmek için araya insanları sokan yine sizlersiniz...’ Burada bir terslik ver demişti. İşte bütün bu engelleri kaldıran Sayın Ümit Uysal’a huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum, sağ olsunlar var olsunlar. Bunu bir övgü olsun diye söylemiyorum, Ümit Uysal’ın hizmetlerini ve çalışmalarını hepimiz biliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sünnet şölenini Anadolu Birliği Kültür ve Dayanışma Derneği ile birlikte düzenlediklerini ifade eden Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal, “Kültürümüzde ben değil, biz var. Dernekler, odalar, sivil toplum kuruluşları; kamu yöneticilerinin ortak aklı bulmasına, kamu yararına çalışmasına, kamu yararında buluşmasını sağlamaya yarar. Hepimizin bir dünya görüşü var ama kamu yararı hepimiz için ortaktır. Çocuklarımız aynı sokakta büyür, hepimizin daha iyi yaşam, daha barışçıl, daha güzel bir gelecek istemek gibi bir özlemi vardır. Bütün sivil toplum kuruluşlarına; kamu yararına ne varsa beraber çalışmayı teklif ediyorum” dedi.

"Marifet, insanlığa adım atmak"

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Şimdi sünnet oluyorsunuz. Sünnet olmak demek erkekliğe adım atmak demek. Ama erkekliğe adım atmak marifet değil, insanlığa adım atabilmek marifet. Sizler zaten topluma çok yararlı insanlar olacaksınız öyle değil mi?” diye seslendiği sünnet olan çocuklara, ‘Çalışkan olacak mıyız? Dürüst olacak mıyız? Bütün insanları sevecek miyiz? Hep sevgiden, saygıdan yana olacak mıyız? Spor yapacak mıyız? Sanat, müzik, edebiyat, tiyatro bunlardan en azından biriyle ilgilenip uğraşacak mıyız’ sorularını yöneltti. Çocuklar, bu sorulara hep bir ağızdan ‘Evet’ yanıtını verdi. Muratpaşa Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan da; çocukların ailelerini kutlarken, Başkan Uysal’a teşekkür etti.