Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanvekili Yılmaz Karaca, Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nün Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahipleri Temsilci seçimi sırasında yapılan haksızlık ve hukuksuzluklar nedeniyle, gazete sahiplerinin büyük bir çoğunluğunun seçime katılmayarak tepkilerini ortaya koyduğunu söyledi.

Basın İlan Kurumu Anadolu Gazeteleri Temsilci Adayı Yılmaz Karaca, Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nün seçimi eline yüzüne bulaştırdığını, aldıkları emirle yandaşlarını korumak için kendi koydukları kuralları da kendilerinin çiğnediğini, bu nedenle bin 300 gazete sahibinden büyük çoğunluğunun seçimlere katılmayarak boykot ettiğini belirtti. Karaca’nın açıklaması şöyle:

“Basın Yayın Genel Müdürlüğü, Basın İlan Kurumu’nun 2 Aralık’ta Anadolu Gazete Sahipleri Temsilci Seçimi evraklarını Ankara’ya göndermesine ve bunun üzerinden bir aydan fazla süre geçmesine rağmen seçimin programını açıklamamıştır. BYEGM bu tavrıyla ne kadar taraflı olduğunu ortaya koymuş ve işi oldu bittiye getirmek için adeta bin dereden su getirmiştir. BYEGM seçime sayılı günler kala yeni bir oy kullanım tercih formu yaratmış, sadece resmi ilan alan gazeteler oy kullanacak denmesine rağmen, gazete isimlerini yayınlamamış, kendi taraftarlarına ise listeyi önceden altın tepside sunmuştur. Bizlerden son güne kadar saklanan liste açıklandığında ise önceden kurgulanmış ve kazananı belli bir tabloyu koyarak görevini (!) yapmıştır. Basın Yayın Genel Müdürlüğü, basın işkolunda çalışmayan Sürekli Basın Kartı sahiplerine vekalet verilmeyeceğine dair tarafımıza yazılı bildirimlerde bulunmuş ancak sayıları bir hayli fazla sürekli basın kartı sahibine verilen vekaletleri onaylayarak kendi koyduğu kuralı çiğnemiştir. Bununla birlikte çeşitli bahanelerle bir çok gazetenin vekaletini geçersiz saymış, son liste durumunu da tedbir alınmasın diye seçime saatler kala açıklamıştır.”

 

BİRÇOK OY KULLANMA BEYANINDA İMZA YOK!

Gazete sahiplerine gönderilen ve kuruma geri gönderilmesi istenen tercih beyan formunun yandaşlarının bulunduğu illere önceden gönderildiğini, doğu illerine ise özellikle en son gönderilerek büyük bir fiyaskoya imza atıldığını vurgulayan Yılmaz Karaca, “Üstelik daha önceki yıllarda gazete sahiplerinden istenen imza sirküleri bu kez istenmeyerek, bazı gazete sahiplerinin imzalamadığı forumların başkaları tarafından imzalanmasına yol açarak istismara çanak tutmuştur” diye konuştu.

 

SEÇİM SONUCUNDA HİLE YAPILDI

Yüzde 50 nin üzerinde gazete sahibinin katılmadığı seçim sonuçlarında da hile yapıldığına değinen TGF Genel Başkanvekili Yılmaz Karaca, açıklamasında şu görüşlere de yer verdi:

Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nün taraflı tutumu nedeniyle bin 300 gazetenin sadece 568’i seçimlere katılmış, seçim sırasında divana seçilen şahıs, delegelere 6 aday olmasına rağmen, ‘Burada sadece 3 aday bulunmaktadır, diğer 3 aday gelmemiştir, sadece bu adaylara oy vereceksiniz’ diyerek seçimi açıkça manipüle etmiştir. Ayrıca seçimlere katılım rakamı da şaibelidir. Şöyle ki; İç Anadolu Bölgesi’nde iki aday olduğu için sadece bir tanesine oy verilebilme zorunluluğu hesaplandığında, adayın biri 538, diğeri 33 oy almış, 9 oy da iptal edilmiştir. Bunların toplamı olan 580 rakamı, toplam katılımcı sayısı olarak açıklanan 568’i geçmektedir. 12 adet oyun adaylara fazladan işaretlenerek rakamsal olarak açık bir fiyaskoya daha imza atılmıştır. Diğer hukuksuzlukların yanı sıra, sadece bu nedenle bile bu seçim sonucu mutlaka yargıdan dönecektir.”