Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim intikal etmiş borçların yapılandırıldığını belirterek aynı yapılandırılmanın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’a bağlı Odaların üyelerine yönelik banklar tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Boztaş, TOBB bağlı odaların üyeleriniborçları bankalar tarafından yapılandırılmalıdır”

Başkan Boztaş yaptığı açıklamada, 1163 sayılı kooperatifler kanunu kapsamında 31 Temmuz 2017 tarihinden önce kredi borcu takibe intikal etmiş borçlar için yapılandırma başladığını belirterek aynı yapılandırmanın bankalar tarafından 5174 sayılı Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği İle Odalar Ve Borsalar Kanunu kapsamında kurulan Oda üyelerine yönelik yapılması gerektiğini söyledi.

Boztaş, “Bizim üyelerimiz kooperatifler aracılığı için kredi kullanamıyor. Direk bankalardan kredi kullanabiliyor. Böylece haksızlık oluşuyor. Bu sıkıntıların ortadan kaldırılması amacıyla bankalar tarafından MATSO ve diğer TOBB’a bağlı Odaların üyelerine yönelik takibe intikal etmiş borçlara yönelik yapılandırma yapılmalıdır. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle sorunlar yaşayan üyelerin önü böyle bir yapılandırma ve eski borçların taksitlendirilm n esi ile yeniden açılmış olacaktır” dedi

TOBB’a bağlı Odaların üyelerine haksızlık yapılıyor

Ticaret ve Sanayi Odalarının 5174 Sayılı Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği İle Odalar Ve Borsalar Kanunu kapsamında kurulduğunu hatırlatan Başkan Boztaş,  5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında kurulan odalar  (ESNAF Odaları) gibi 1163 sayılı kooperatifler kanunun da değişiklik yapılarak Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerine üye olmanın yolunun açılmasını gerektiğini söyledi.

MATSO üyeleri de devletin esnafa verdiği desteklerden haydanabilmelidir

Boztaş, “Devlet tarafından sübvanse edilen ve Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile Esnaf Odaları üyelerine verilen desteklerden iş insanlarımız ve tüccarlarımızın da yararlanması için düzenleme yapılması talep ediyoruz” dedi.