Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Elmalı Meslek Yüksekokulu (MYO) Seracılık Programı öğrencileri “biyolojik mücadele” yapılan üretici seralarına teknik gezi düzenlediler. Öğretim Görevlisi İsmail Akgün tarafından düzenlenen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dilek Boğatimur’un da eşlik ettiği gezide Elmalı’da yayla seracılığı yapılan çiftçi seraları ziyaret edildi. Öğrenciler için uygulama dersi kapsamında yapılan gezide konuşan Boğatimur, “Gezimiz kapsamında Bakanlığımızın genç çiftçi desteğinden yararlanılarak yaptırılan seraya da yer verdik. Gençlerimize örnek olmasını istiyoruz. Verilen destekle 2 dekarlık sera yapıldı ve biyolojik mücadele ile domates üretiliyor. Son yıllarda seralarda üretimi sınırlandıran domates güvesi (Tuta absoluta) artık biyolojik mücadele ile de kontrol altına alınabiliyor. Ayrıca biyolojik mücadele yapanlara Bakanlığımız dekar başına 300 TL destek veriyor. Genç tekniker adaylarımızın ilgisinden memnunuz. Kendilerinin de üretimde yer almasını diliyoruz.” dedi.

Üretici Mehmet Akkaya da yaptıkları domates üretiminde hastalık ve zararlılara kaşı hemen hemen hiç kimyasal ilaç kullanmadıklarını, kullanıma izin verilen biyolojik mücadele ilaçlarına yer verdiklerini, gelecek yıllarda organik üretime geçmeyi hedeflediğini belirtti. Öğr.Gör. Akgün ise teorik olarak işlenen derslerin uygulamalarını mutlaka yapmaya çalıştıklarını, hem kendi seralarında üretim yaptıklarını, hem de üretici seralarında incelemelerde bulunduklarını ifade etti. Akgün sözlerinin devamında “Normal üretim ile biyolojik mücadelenin karşılaştırılmasının yapılması için geleneksel üretim yapılan bir serayı da ziyaret ettik. Öğrencilerimizin arazi koşullarında bazı teşhislerde bulunmalarını istedik. Faydalı bir gezi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Akgün tarafından MYO adına gezi sonrasında öğrencilere uygulama yapma fırsatı veren üreticilere ve ilçe tarım müdürüne teşekkür edildi.