Antalya İstihdam Fuarı, 2013 yılından itibaren İŞKUR tarafından, turizm sezonu açılmadan hemen önce iş arayanlar ile ilimizde bulunan büyük işletmeleri Cam Piramit Fuar Alanında aynı çatı altında buluşturmaktadır. Geçtiğimiz sene yaklaşık 16.500’e yakın iş arayan bu etkinlikte işletmelere başvuru yapma, insan kaynakları yetkilileri ile yüz yüze görüşme, iş ve meslek danışmanları ile görüşme yapma, iş arama becerileri, mülakat teknikleri seminerlerine katılma ve diğer tüm İŞKUR hizmetleri yanı sıra bu sene de etkinlikte stant kuracak Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, ATSO ve AESOB’u yakından tanıma fırsatını yakalamıştır.

Geçtiğimiz sene ANİF2016 Etkinliği etkisiyle yaklaşık 2.500 kişi İşbaşı Eğitim Programı için başvuru yapmış, yine yaklaşık 2200 ‘ü programdan faydalandırılmıştır. Etkinlik süresince işverenlere iş başvurusu yapan sayısının 10bin civarı olduğu, bunlardan yaklaşık 3bininin işe alındığı tahmin edilmektedir. Fuar süresince Kurumumuza iş arayan kaydı yaptıran ya da kaydını güncelleten kişi sayısı 6bin, bireysel danışmanlık hizmeti verilen kişi sayısı 1.900 ‘dür. Fuar etkisi ile Kurumdan talep edilen işçi sayısı  3.250 olup, toplam açık iş ilanlarına sistem üzerinden başvuru sayısının 11bin ‘e yakın olduğu tahmin edilmektedir.

ANİF2017 Antalya İş Fırsatları Etkinliği kapsamında Cam Piramit Fuar Alanı ‘nın tahsisi için Büyükşehir Belediyesi ile 22.01.2016 tarihinde protokol imzalanmış, 9-11 Mart 2017 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyemizce Fuar Alanı ücretsiz tahsis edilmiştir.

Etkinliğe önceki senelerde olduğu gibi turizm işletmeleri (oteller, tatil köyleri ve turizm acentaları), organize sanayi bölgesinde bulunan işgücü piyasasının lokomotifi olan firmaların yanı sıra özel istihdam büroları, sağlık, tarım ve perakende ticaret alanında faaliyet gösteren 50 ve fazla istihdamı bulunan işyerleri davet edilmiş ve katılmak isteyen işletmelere stant tahsis edilmiştir. 100’e yakın işletme ön başvuru formunu doldurup katılım talebinde bulunmuştur.  

Büyükşehir belediyemiz, şehir merkezi ve tüm ilçelerde toplam 100 adet billboard ve megalight ile toplu taşıma araçlarının içerisinde bulunan dijital ekranları etkinliğin daha geniş kitlelere duyurulması için tahsis etmiş, toplu taşıma araçlarında bulunan dijital ekranlarda 15 dakikada 1 defa etkinliğin tanıtım sayfası dönmektedir.

Akdeniz Üniversitesi, kampüs içerisindeki 12 adet billboard ‘u etkinliğin üniversite öğrencilerine duyurulması amacıyla tahsis etmiştir. Akdeniz Üniversitesi‘nin yanı sıra ilimizde faaliyet gösteren Uluslararası Antalya Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Alanya Alâeddin Keykubat Üniversitesi ve Akev Üniversiteleri ile irtibat kurulmuş, üniversitelerde yapılacak tanıtımlarla öğrencilerinin etkinliğe katılımlarının sağlanması hususu görüşülmüştür. Ayrıca isteyen üniversiteye fuar alanında stant açabilmeleri için başvuru formları iletilmiştir.

Fuar öncesi işletmelerden alınan işgücü taleplerinin seçme tarih ve yerlerinin fuar alanı olarak belirlenmesi sağlanmıştır. İş arayanlar başvurularını bizzat Cam Piramit Fuar Alanında bulunan firmalara yüz yüze görüşmek üzere yapabileceklerdir.

Etkinlik alanının alt katında bulunan toplantı salonlarında iş arayanlara, Mülakat Teknikleri ve İş Arama Becerileri Seminerleri verilmesi için danışman ekipler kurulmuştur.

Geçtiğimiz senelerde yaşanılan sıkıntılar dikkate alınarak daha rahat görüşme imkânları sağlamak amacıyla stantlar geniş koridorlar olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Ziyaretçilerin ve katılımcı firmaların çevrimiçi hizmetleri için etkinlik alanında internet hizmetinin verilmesi sağlanmıştır.

Güvenlik tedbirleri kapsamında üç vardiya özel güvenlik hizmeti satın alınmış, İl Emniyet Müdürlüğümüz aracılığı ile sivil/üniformalı polis memurları ile güvenliğin maksimize edilmesi, İl Emniyet Müdürlüğümüz ile İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından sosyal projelerin tanıtımının da yapılması amaçlı stant kurulması ve polis memurlarının görevlendirilmesi çalışmaları yapılmıştır.

Antalya işgücü piyasasının önemli aktörleri olan özel sektör işyerlerinin, üniversite ve kamu kurum ve kuruluşlarının, iş arayan vatandaşlarımız ile buluşacağı ANİF2017‘Antalya İş Fırsatları Etkinliğinin 9 Mart 2017 Perşembe günü saat 13:30 ‘da gerçekleştirilecek resmi açılış töreninde siz değerli basın mensuplarımızı aramızda görmekten mutluluk duyacağım.