İlk iki temsili kaçıran sanatseverler eseri, 29 Ocak Perşembe ve 31 Ocak Cumartesi akşamları saat: 20.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde son kez izleyebilecekler.

 

KELEBEK ÖMRÜ GİBİ KISA OLMAYACAK AŞKIMIZ

“Kelebekleri Öldürmeyin” balesinin konusu, tutkuyla başlayan bir aşkın nefrete dönüşmesi ardından sıradanlaşıp yok olup gitmesi üzerine. “Kelebek ömrü gibi kısa olmayacak aşkımız” eserin çıkış noktasını oluşturuyor. Seyirciler, bir kelebeğin ömrü kadar kısa olan aşk hikayesinde bir kadın ve bir erkeğin birbirini aşkla severken aşkı nasıl öldürdüklerine Uğur Seyrek’in koreografisi ile tanıklık edecekler. “Kelebekleri Öldürmeyin” çığlığında aşkın büyüsüne gölge düşüren nefret, “biz”in ölmesi, kanat açan kelebeğin renginin solup gitmesi ve yok olması var. Librettosu Işık Noyan’a ait olan eserin kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

 

İLK TÜRK BALE SUİTİ “ÇEŞMEBAŞI”

 

Ferit Tüzün’ün en ünlü yapıtı olan ve ilk koreografisi Dame Ninette de Valois tarafından yapılan ilk Türk bale suiti “ÇEŞMEBAŞI” balesi ise  Antalyalı sanatseverlerin yakından tanıdığı ünlü koreograf Uğur Seyrek tarafından sahneye konuluyor. Seyrek eserle ilgili “Çeşmebaşı’nda aşkın dışavurumu ve genel olarak insanların davranış ve yaşayış biçimleri modernleşmenin sancılı sürecinden nasibini alıyor. Bu bağlamda su imgesi kurtarıcı bir rol üstleniyor. Şöyle ki, altı bölümlük ‘Çeşmebaşı’nda insanların kendini bulması suyun arınma, tazelenme gücüyle mümkün oluyor. Yeni yorumda ‘Çeşmebaşı’ eserinde su, yeni bir umudu vaat ederken yine doğanın bir parçası olan papatyalarla kadınlar sevgilileri tarafından kutsanıyor.” yorumunda bulunmuştur. Eserde dekor tasarım Gürcan KUBİLAY, kostüm tasarım Sevtaç DEMİRER ve ışık tasarım ise Mustafa ESKİ imzasını taşıyor.