Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ile Göç Yolu Yolcuları Dağcılık Platformu arasında imzalanan protokol ile tespit çalışmaları devam eden Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın Manavgat’tan geçtiği taş döşemeden oluşan tarihi kervan yolunun 11 km’lik bölümünde ilk yürüyüş yapıldı.  Başgayşambaç’tan başlayan yürüyüş Karakaya köyünde son buldu.

Toplam 65 kişinin katıldığı yürüyüşte MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Manavgat Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası Başkanı Abdullah Akça, MATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Göç Yolu Yolcuları Dağcılık Platformu Başkanı Ali Çetin ile Göç Yolu Yolcuları Dağcılık Platformu üyeleri yer aldı.  Sabah saatlerinde başlayan yürüyüş öğleden sonra tamamlandı.  Karakaya Muhtarlığı önünde tamamlayan yürüyüşte katılımcılar Muhtar Hüseyin Büber tarafından karşılandı. Yürüyüş yapan heyet ile yakından ilgilen Muhtar Hüseyin Büber’e heyet tarafından teşekkür edildi.

Tarih ve doğa iç içe

Yürüyüş sonrasında açıklama yapan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, zengin bir tarihe ve kültüre sahip olduğumuzu belirterek yolun tespit çalışmaları devam eden Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın Manavgat’tan geçtiği taş döşemeden oluşan tarihi kervan yolundan kalabalık bir heyetle yürümenin keyfini yaşadıklarını söyledi.  Tarih ve doğanın iç içe olduğunu kaydeden Başkan Boztaş, tarihi yolda tespit çalışmaları gerçekleştikçe güzergâhların doğa sporları severlerin hizmetine sunulacağını kaydetti. 

Çalışma; doğa, kış ve natif turizmimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır

Manavgat’ın Karakaya köyünden başlayan ve Konya Beyşehir Gölü kenarındaki Kubadabad Sarayı’nda son bulan 145 km’lik taş döşemeden oluşan tarihi kervan yolunu ortaya çıkarmak ve natif turizme kazandırmak amacıyla yapılan çalışmanın devam ettiğini hatırlatan Boztaş, “ Yolun önemli ve büyük bir kısmı Manavgat sınırları içinden geçmektedir. Bu çalışma ile bir değerimizi hazırlayacağımız raporla yarınlara, gelecek kuşaklara aktaracağız. Çalışma tamamlandığında doğa, kış ve natif turizmimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.”

Yolun 65 km’sinde tespit çalışmalarını tamamladık

“Tarihi yol ile ilgili tespit çalışmasını sürüyor. Şu ana kadar 145 km’den 65 km’sinde tespit çalışmalarını tamamladık. Tarihi ve kültürel zenginliğimizi ve güzelliklerimizi ekonomiye, turizmimize kazandırmalıyız. Biz de bunu yapıyoruz. Bölge ekonomisine ve insanına, tarımından ticaretine gelir açısından büyük kazanç sağlayacaktır” diye konuştu.

Muhtar Hüseyin Büber'e teşekkür etti

Başkan Boztaş, organizasyon sonunda kendileri ile yakından ilgilenen Muhtar Hüseyin Büber’e teşekkür etti. Boztaş, “ Büber’in gerek tespit çalışmaları sırasında gerekse yürüyüş sonrasında kendileri ve yürüyüş ekibiyle yakından ilgilendi. Muhtarımıza teşekkür ediyoruz. Dedi

Göç Yolu Yolcuları Dağcılık Platformu Başkanı Ali Çetin ise , MATSO ve Göç Yolu Yolcuları olarak tarihi bir projede çalışmaktan mutluluk duyduklarını vurgulayarak “Tespit çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz bu tarihi yolun 11 kmlik kısmını 5 doğaseverle yürüdük. Yürüyüşümüze katılan MATSO heyeti ve doğaseverlere teşekkür ediyorum. Bize hem çalışmalarımız sırasında hem de bugün büyük destek veren Muhtar Hüseyin Büber’e doğaseverler adına yakın ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.