AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Rıza Sümer Başkanlığında gerçekleştirilen İl Yönetim Kurulu Toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Antalya’ya yapılan ve yapılacak olan birbirinden önemli projelerle ilgili yönetim kurulu üyelerini bilgilendirdi, soruları yanıtladı.

 

BOĞAÇAYI PROJESİ ANTALYA’NIN DEĞERİNİ KATLAYACAK

Antalya’nın değerine değer katacak vizyon projeler Boğaçayı, Konyaaltı Sahil Projesi ve Kruvaziyer Liman Projesi ile bilgiler veren Başkan Türel, “Marka şehir Antalyamızın değerine değer katacak yatırımlar için artık önümüzde bir engel kalmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz toplantıda Boğaçayı Projesi’nin kaynağı ve gerekli izinleriyle ilgili sorunları çözdük. Antalya’yı her zaman çok yakından takip eden Cumhurbaşkanımız, Antalya’yı adeta uçuracak projemize gereken her türlü desteği veriyor. Teknik anlamda Türkiye’nin en iyi su mühendislerinden olan Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun da değerli fikirlerini aldık, alıyoruz. Birçok konuda Sayın Bakanımız tecrübesini de kullanarak tavsiyelerde bulundu. Boğaçayı’nda yaşanabilecek olası bir taşkın ile ilgili de gerekli etüt çalışmaları yapıldı. Şuan ki projede 4500 debillik bir taşkını önleyebileceğiz. Bu projenin devamına film platosu projemize de dahil ederek, Antalya’da 10 bin kişilik bir istihdam alanı daha sağlayacağız. O yüzden tüm dedikoduları bir kenara bırakarak, Antalyamızı ismine yakışır bir sahil kenti yapmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

KONYAALTI SAHİL PROJESİ EKİM AYINDA BAŞLIYOR

Konyaaltı Sahil Projesi ile ilgili de konuşan Başkan Türel konuşmasına şöyle devam etti: “Konyaaltı Sahil Projemize de ihaleye çıkmadan belediye bütçemizden ayırdığımız pay ile inşallah Ekim ayında başlayacağız. Daha sonra ise işletme ihalelerimizi yapmayı planlıyoruz. Sosyal alanlarla dolu olacak projemizde Yat Limanımız da yer alacak, böylelikle Antalyamızı yerli yabancı görmeye gelen turist sayımızda önemli bir artış sağlayacağız.”

 

KRUVAZİYER LİMAN ZORUNLU

Turizm kenti Antalya’nın artık bir Kurvaziyer Limana kavuşması gerektiğine dikkat çeken Başkan Türel, “Antalya gibi önemli bir turizm şehrinde artık kruvaziyer liman olmazsa olmazımızdır. Bugün Antalyamıza kruvaziyer gemilerle gelen turistlerimizi yük gemilerinin yanaştığı limana indiriyoruz. Bu tablo Antalyamıza yakışmıyor. Bunun için Antalyamıza yakışan bir Kruvaziyer Limanı en kısa sürede kazandırmak için çalışıyoruz. Antalya merkeze daha fazla turist gelebilmesi için bu yatırımları gerçekleştirmeliyiz” diye konuştu.

 

ÜÇÜNCÜ ETAP İÇİN İMZALAR ATILDI

Antalya ulaşımının yeni projeler ve çalışmalar ile her geçen gün rahatladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Antalya’da birinci ve ikinci etap ANTRAY hatlarıyla ulaşımda önemli adımlar attık. Bir zamanlar ‘Menderes Türel’e seçim kaybettirdi’ denilen tramvay hatlarını bugün Antalyalı hemşerilerimiz yoğun bir şekilde talep ediyor. Mahallelerimizde yapılan referandumlarda yüzde doksanların üzerinde evet oyu veren vatandaşlarımız raylı ulaşımın Antalya için ne kadar önemli olduğunu sandıkta cevabını vererek göstermiştir. Biz her zaman demokrasiden yana olduk olmaya da devam ediyoruz. Antalya’da hayata geçirmek istediğimiz her projeyi önce hemşerilerimize soruyor, olumlu yanıt alırsak kazmayı öyle vuruyoruz. Birinci ve ikinci etap raylı sistemin ardından bir süredir beklediğimiz üçüncü etap ile ilgili de sevindirici haberi nihayet aldık. Varsak -Sakarya Bulvarı- Otogar- Üniversite –Eğitim Araştırma Hastanesi istikametinden Işıklar nostaljik tramvay hattına bağlanacak olan üçüncü etap hattımızın projesi Başbakanımızın onayıyla yüksek planlama kurulundan geçti. En kısa süre içerisinde bu projemiz içinde kazmayı vuracağız Antalya’mıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.