Dağdaki çoban ile şehirdeki entelektüellerin oyunun bir olduğu ülkemizde yeni bir referandum daha hayırlı olsun.

 
Ak Parti ve CHP'lilerin anayasa görüşmelerinde bir birini yediği, MHP'lilerin uzaktan izleyip destek verdiği, HDP'nin ise yok hükmünde kalarak seyrettiği görüşmelerden sonra şimdi yeni bir süreç başlıyor. 
 
Görünen o ki basit bir hesaplama ile referandumda EVET kararının çıkacağı kesin gibi.
 
Nedir bu basit hesaplama...
Ak Partili seçmenin bu karara EVET diyeceğini biliyoruz. Küçük kopmalar olabilir ama bunun sonuca yansıma olasılığı yok gibi.
 
MHP'li seçmenin ikiye bölündüğü gibi bir algı olsa da, ben Merak Akşener grubunun etkisinin halk içinde düşük olacağını değerlendiriyorum. Bu nedenle MHP seçmeninin büyük çoğunluğu liderin dediği gibi EVET diyecektir.
 
CHP seçmeni bu oylamada kilit rol oynamayacak. Ağırlıkta HAYIR diyeceği çok belirgin. Ama tamamının da HAYIR diyeceğini de düşünmek yanlış olur. CHP seçmeni natif bir teklif getirmediği için partisine kızgınlarla dolu. Ama bu kızgınlık HAYIR diyecek Ak Parti seçmeni oranında EVET diyecek CHP seçmeni kadar.
 
HDP ise seçmeninin çoğunu kaybetti. %13 lerde olan partinin en iyimser tablo ile %4-6 civarında bir oyu olduğu düşünülürse, bu kaybın %5'inin EVET potansiyeline sahip seçmen olduğu bir gerçek. 
 
Kararsızlar ve sandığa gitmeyen seçmenin bile bir değişiklik istediği kesin. Bu değişiklik en tepedeki insanın yetkisinden ziyade, seçim sisteminin de değişmesini istemesi. Şu an seçim sisteminin nasıl olacağı net değil. Ancak değişiklik olacağı kesin. 
 
Fetö'cülerin seçim üzerinde bir etkisi olamayacağını düşünüyorum. Kolu-kanadı kırılmış grubun etkisi son seçimlerde ne kadar işe yaradı gördük. 
 
Görünen o ki referandum kampanyaları başlamadan, EVET kararının çıkacağı inanışı toplumun büyük bölümünde var. CHP'nin meclisteki engelleme gayreti de bu bilincin nedeni. CHP bilir ki, halkın önüne gelecek referandum da Recep Tayyip Erdoğan faktörü en belirleyici faktör. Buna birde Devlet Bahçeli ve HDP'nin yok oluş faktörü eklenince...
 
Ülkemiz için hangisi hayırlısıysa sonuca o yansısın. Ancak her hayırcı ve hep hayırcı olmakta bu ülkeye fayda getirmiyor. 
 
Hayata Seyirci kalmamanız dileğiyle.