Hollanda’nın ineğini bilir misiniz?

Holştayn

Hollanda’nın meşhur ineği.

Hollanda süt ineklerinin tipik bir mera hayvanı olduğunu hatırlatarak Hollanda ineği hakkında biraz bilgi vereyim.
Genelde dişi Hollanda ineği damızlık süt hayvanı olarak kullanılır. Hollanda ineklerinin süt verimi yüksektir. Holştayn erkek danalar besi yönünden oldukça elverişlidir. Bir günde yanında 1000 gr üzerinde canlı ağırlık artışı sağlayabilir.

 

Hollanda inekleri Türkiye’de bulunan diğer sığır ırklarına göre hastalıklara daha hassastırlar. Onun için hastalıktan korunma mücadelesi tam olarak yapılmalıdır. Hollanda inekleri dünyanın en iyi süt ineği ırkı olarak yetiştirilmektedir.

 

Hollanda denince benim aklıma hep inek gelmiştir. Son yaşanan olaylardan sonra ise onların faydalı ineklerinin yerine aklıma, insan haklarından vazgeçen döneklikleri geliyor.

 

Gördüğünüz gibi demokrasinin beşiği dediğimiz yönetim biçimlerinde bile nasıl dikta kararlar uygulanabiliyor. Ülkeler işine gelmediğinde demokrasi kılıcını nasıl diktatörlüğe dönüştürüyor, işine geldiğinde de demokrasi denen illeti savunma kalkanı olarak nasıl kullanıveriyor.

Hollanda ülkemiz bakanlarına karşı aldığı tavır ile meşhur özelliklerinin arasına böyle bir çirkinliği de ekledi. Peki… Biz ne yapmalıyız. Birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. 400 bin civarında Türk’ün (Hollanda’da en fazla yabancı Türklerdir) yaşadığı bir ülkeye karşı devlet ve vatandaş olarak daha dik durmalıyız.

Bizim bizden başka dostumuz yok ancak bizim bizden başka düşmanımız da yok. Hollanda devletimize karşı aşağılık bir tutum sergilerken bile devletimizi sosyal medya üzerinden acımasızca eleştirmeye, nedenlerini kulaktan dolma bilgilerle devlet düşmanlığına çevirmeye çalışıyoruz.

Yapmayalım!
Hollanda’nın meşhur ineklerinin yanına döneklikleri de eklendi.  Bir diğer meşhuru da biz ekleyip, onların destekçileri olan içimizde ki Türkler olarak gözükmeyelim.

Hayata Seyirci kalmamanız dileğiyle.