haberlikya @ gmail.com

İnsani ve ahlaki erdemlerin daha güçlü bir şekilde hayata yansıdığı, sosyal yardımlaşmanın ve paylaşmanın arttığı, birlik ve beraberlik ruhunun canlandığı bir Ramazan ayına daha erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz bugün. İradeleri merhametle eğiten ve özgürleştiren oruç ibadetinin yerine getirildiği evrensel mesajını anlamak ve içselleştirmek üzere Kur`an-ı Kerim`in daha çok okunduğu bu müstesna ayda aldığımız her nefes tatlı bir heyecanı içimize ekiyor.

 

 

 

 

 

Hiçbir aya benzemez Ramazan…

 

 

Benzese zaten bu kadar özlemle yolu gözlenmez…

 

 

Yemekler önümüzde, su bardağımızda fakat yiyip içmediğimiz, sabır gösterdiğimiz için seviniyoruz. Ramazan bizi bambaşka bir kılıfa sokuyor. Sabır ve şükür tezgâhının üstünde oturtuyor.

 

 

Ramazan her yıl geliyor, fakat ilk defa geliyormuş gibi esrarını koruyor…

 

 

 

 

 

İslam’ın rahmetle yoğrulmuş adaletini, bilgi ve hikmetle bütünleşmiş ahlakını bütün insanlığa gösteren Allah Resulü’nün, ‘İnanarak ve karşılığını yalnız Allah'tan umarak ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş günahları bağışlanır’ müjdesinin gerçekleşeceği bu rahmet ve bağışlanma ayında dünyanın sayısız nimetlerinden kendimizi uzak tutarak, bir bakıma nimetin kadrini daha yakından anladığımız gibi, nimete ulaşamayan insanların halini de öğreniyoruz.

 

Asırlardır din ile bağını koparmadan sürdüren ve onu hayatına rehber edinen milletimiz, ramazan ayının esenliğini, manevi atmosferini nefislerinde, ailelerinde ve toplumlarında yaşamış ve yaşatmış, sofralarını ve gönüllerini muhtaçlara açmış, ramazan ayını sadece dini değil, sosyal ve kültürel hayatları için de canlı bir dönem haline getirmiştir. Fert ve toplum olarak merhamete, sevgi ve saygıya ve birbirimizi anlamaya muhtaç olduğumuz şu günlerde, Ramazan ayının insanların yalnız kendi dünyalarında, kendi hanelerinde, kendi sofralarında yaşadıkları bir neşe olarak kalmaması, güzelliklerin yoksullarla, yetimlerle, kimsesizlerle ve yüreği yaralı insanlarla paylaşıldığı bir ay olması en büyük temennimiz.

Rahmet ve bereket ayında acıların, kan ve gözyaşının son bulmasını, güzel ülkemizin içinde bulunduğu darboğazdan çıkmasını, sevginin, saygının, hoşgörünün öne çıkmasını, yıllardır özlemini çektiğimiz toplumsal barışın vücut bulmasını yürekten arzuluyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm İslam aleminin Ramazan ayını kutluyor ve HOŞGELDİN EY ŞEHR-İ RAMAZAN diyorum.

Sevgiyle kalın…