haberlikya @ gmail.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “kritik” görüşmesinden AK Parti’nin olağanüstü kongreye gitme kararı çıktı…
Aslında uzun zamandır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bazı konularda ayrıştığı izlenimi yorumlara taşınıyordu.
1 saat 40 dakikalık görüşme sonrasında AK Parti’nin olağanüstü kongreye gitme kararı alması piyasaların ateşini yükseltti.
Olağanüstü kongre tarihi olarak 22 Mayıs 2016 ön plana çıktı.
Dolar ve Euro’daki kıpırdanmalar ilk başta olağan gibi görünse de bu yükseliş trendinin önümüzdeki günlerde de etkisi gösterecek gibi görünüyor.
Başkanlık sistemi düşüncesinin, hedefinin veya yarı başkanlık modelinin artık sıkça dillendirildiği bugünlerde aslında böyle bir olayın yaşanması “sürpriz” gelmedi bana…
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başarısız olduğunu düşünmüyorum.
İl ve ilçe başkanlarını atama yetkisinin elinden alınmasıyla gelişen süreçte bu kopma, ya da olağanüstü kongreye gitme takviminin netleşmesi çok iyi analiz edilmeli.
Kulislerde artık Ağustos ayında bir erken seçim ihtimali üzerinde duruluyor…
Ya da Ekim ayında…
Bu ihtimal uzak gibi görünmüyor…

Son yıllarda seçimle yatıp, seçimle kalkar bir moda giren ülkemizde Ağustos’ta yeni bir erken seçim olgusu daha şimdiden dillendiriliyor.
Eğer Ağustos’ta yeni bir erken seçim olursa, son 1 yılda tam 3 kez bir seçim yapmış olacağız…
Bu seçim süreçlerinin ekonomik götürüsü çok ağır oluyor.
Olan her zamanki gibi vatandaşa oluyor.
Yani; hepimize…
Artık çok yönlü düşünmek zorundayız…
Yaşanan olaylar, gelişmeler en çok vatandaşı etkiliyor.
Özellikle dar gelirli vatandaşı…
Küçük veya büyük çaplı Hükümet krizlerinin faturasını hep vatandaş ödüyor.
Önümüzdeki süreç; AK Parti’nin olağanüstü kongreye giderek yeni bir genel başkan ve nihayetinde bir Başbakan seçimi ile “sınırlı” kalmayacağı izlenimi veriyor.
Daha şimdiden netleşmeyen sorular ve sorunlarla baş başa kaldık. Son 3 yılın en düşük enflasyon verilerinin açıklandığı bir ortamda yeni bir olağanüstü kongre kararına gerek var mıydı?
Geride bıraktığımız 2015 yılında Haziran ve Kasım aylarında iki kez sandığa giden halk yeni bir seçim atmosferini kaldırabilecek mi?
Eğer erken bir seçim, ya da baskın bir seçim olmazsa AK Parti’nin yeni genel başkanı ve Başbakan kim olacak?
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun parti içerisindeki konumu ne olacak?
Tüm bu soruların yanıtlarını önümüzdeki günlerde yaşayacağımız yeni gelişmelerle verebileceğiz ancak…