haberlikya @ gmail.com

Geçtiğimiz günlerde Sivil Düşünce Platformu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen ve Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’un da katıldığı bir etkinliğe katıldım.
Son aylarda etkinliğini arttırmaya devam eden Sivil Düşünce Platformu’nun üyelerini kahvaltıda bir araya getiren etkinlikte Antalya Emniyet müdürü Cemil Tonbul’a gündeme dair değişik sorular sorma fırsatı da bulduk.
Gazeteciler, akademisyenler, bürokratlar ve işadamlarından oluşan Sivil Düşünce Platformu’nun zaman içerisinde böylesi etkinliklerine fırsatım dahilinde katılıyorum.
Her etkinlikte kentin yönetiminde söz sahibi olan isimlerin ağırlandığı bu tarz buluşmalarda kamuoyunun yanıtını merak ettiği sorular ve sorunlar da çıkabiliyor.
Bu yüzden emeği geçenleri kutlamak istiyorum.
Gelelim son etkinlikteki izlenimlerime.
Herşeyden önce Antalya Emniyet Müdürü Sayın Cemil Tonbul; basınla diyaloğu çok iyi olan bir isim.
Antalya’da uzun yıllardır emniyet teşkilatının değişik kademelerde görev yapması bu kent için büyük şans.
Ve Emniyet Müdürlüğü görevine getirilmeden önce Basın ve Halkla İlişkiler yapılandırmasında görev yapmış olması, basınla emniyet birimleri arasında bugün kurduğu sağlam diyaloğun bir başlangıç noktası oldu.
Son derece soğukkanlı, saygılı ve konusunda uzman olan Tonbul’un sorularımıza verdiği net yanıtlar zaten kişiliğini de yansıtması bakımından önemliydi.
Her sorduğumuz soruya yanıt veren, sorunları not alan ve çözümüne dair söz veren Emniyet Müdürü Tonbul; Döşemealtı’nda bugünlerde gündeme gelen ve halk arasında “Sığınmacı kampı” olarak lanse edilen alanın “Geri gönderme merkezi” olduğunu, şehrin asayişinin ve güvenliğinin sağlanması noktasında çok özverili bir çalışma yaptıklarının altını çizdi.
Antalya’nın bir Dünya şehri olduğunun tekrar altını çizen Cemil Tonbul; emniyet teşkilatı ile basının önemli bir görev üstlendiğini, mevcut sorunların çözümü noktasında koordineli çalışmanın her zaman önemli olduğunu vurguladı.
Sivil Düşünce Platformu’nun geçen haftaki etkinliğinde benim dikkatimi çeken en önemli ayrıntı etkinliğe katılan katılımcıların Emniyet Müdürü Cemil Tonbul’a ağırlıklı olarak trafikle ilgili sorular sormasıydı.
Buradan aldığım izlenim; Antalya’da trafik konusunda ciddi sorunlar yumağının oluşmasıydı…
Şehrin güvenliği, trafik ve turizm; toplantının öne çıkan ayrıntıları olarak dikkat çekti.
Antalya gibi stratejik bir şehirde Emniyet Müdürü olarak görev yapmak gerçekten özveri gerektiriyor.
Sivil Düşünce Platformu’nu böylesi bir etkinlik için tekrar kutlarken, Emniyet Müdürü Sayın Tonbul’a ve tüm emniyet çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.
Esen kalın.