haberlikya @ gmail.com

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette özellikle şehrin planlaması ile ilgili tespitleri öne çıktı…
Kepez’de ikinci dönemdir belediye başkanlığı görevini sürdüren Hakan Tütüncü deyim yerindeyse belediyecilikte tecrübe kazandı.
Tecrübesi; söylemlerine ve konulara bakışına yansıyor.
Gazetemize gerçekleştirdiği nezaket ziyaretinde kendisiyle değişik konularda sohbet etme fırsatı bulduk. Haklı bir sebepten dolayı gecikmeli de olsa gerçekleşen nezaket ziyaretinde şehrin planlamasından tutun da, Kepez Belediyesi’nin devam etmekte olan projelerine kadar geniş bir açılımda söyleşi fırsatı bulduk.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü doğal dokunun korunarak gelecek kuşaklara daha yaşanabilir ortam kazandırılması noktasında net duruyor.
Bu ayrıntıyı söylemlerinde ve vurgulamalarında anlamak mümkün.
Batı Çevre Yolu’nda gelinen nokta, Duraliler ve Avni Tolunay imar planlamasındaki son durum, Masa Dağı’nda 2B statüsündeki olup da tapu özlemi içinde bulunan vatandaşların durumu, Kepez üstünde yapılması planlanan gençlere yönelik drift parkuru, Altınova’nın durumu gibi konularda söyleşi yaptık.
Tütüncü’nün söylemlerinde en çok dikkatimi çeken ayrıntı şehir planlamasında geçmişte yapılan hataların sancılarını çektiğimiz ile ilgili tespiti oldu.
80’li ve 90’lı yıllardaki hatalı planlamaların sancılarını bugün fazlasıyla çektiğimizi vurgulayan Tütüncü, portakal bahçelerinin yok olduğunu, Antalya’nın sembollerinin cadde isimlendirilmelerinde kaldığını söyleyerek bir anlamda tarım öncelikli planlama için artık çok geç kalındığını vurguladı.
Öteden beri doğal dokunun korunarak akışkan bir trafik sisteminin sağlanabilmesi noktasında geniş cadde ve sokakların oluşturulması gerektiğini sıklıkla bu köşeden aktarıyorum.
Tarım alanları yok edilmiş ve tarım vizyonu sekteye uğramış bir Antalya manzarası ile karşı karşıyayız.
Tıptı Tütüncü gibi diğer belediye başkanları da doğal dokunun korunması öncelikli bir planlamadan yana tavır takınırken biz neden bu noktaya geldik?
Kim hatalı; kimler hatalı?
Herkesin hatayı ve eksikliği birbirine attığı bir dönemde Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü en azından doğru planlamada örnek mahalleler oluşturarak yanlışlara dur deme noktasında Antalya’ya ve Kepezlilere bir “teselli” verebilir.
Bunun için halen önünde fırsatlar var…