haberlikya @ gmail.com

Korkuteli Orman İşletme Müdürlüğü, Bayatbademlerine 32 bin kızılçam ve 2 bin servi fidanı dikerek ülkemizin yarınlarına YEŞİL yatırım yapmışlardır. Ağaç dikimini destekleyen ama çam ısrarına karşı artık sesini yükselten bir birey olarak birkaç hususa dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Acilen çam ormanı dikimine son verilmelidir. Güzel ülkemin makilik alanları, meralar yok edilerek çam ormanı yapılıyor. Ekonomik değeri diğer ağaçlara oranlara az olan çam ağacında neden ısrar edildiği hususunda bilgilendirmek isteyen bir yetkili olursa seve seve dinleyeceğimi ifade ediyorum. 60 yılda yetişen kerestelik çamların faydalarından çok zararları vardır.

Hiç değilse tarih boyunca Zeytin ve zeytinyağı ticaretinin başkenti Antalya’da neden zeytin ormanları oluşturulmaz anlayamıyorum. 2000 yıl kadar yaşabilen zeytin ağacının faydaları ve sektörsel kullanım alanları asla çamla kıyaslanamaz. İspanya, İtalya, Yunanistan’dan sonra zeytin ormanlarımızla dünya dördüncüsüyüz. Oysa birinci olmamız o kadar kolay ki… Orman Bakanlığımızın çamdan vazgeçerek kamu spotları ve uygulamalarıyla zeytine yöneldiği anda yeni bir kalkınma planında startı verilmiş olacaktır. Zeytin sağlık sektöründe kullanıldığı gibi dermokozmetik (şampuan, sabun, duj jelleri) olarak ta kullanılmaktadır. Besleyici değeri çok yüksek bir besin kaynağıdır. Bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan zeytin yaşlanmanın etkisini de azaltır. Zeytin nemi alır Çam’a göre daha çok oksijen üretir. Dünyanın ikinci oksijen deposu Kaz dağları bu ününü zeytin ağaçlarına borçludur.

Zeytin yetişmeyen bölgeler için Çeviz iyi bir seçenektir. Getirisini yine çamla kıyaslamam bile. Ülkemiz dünya ceviz üretiminde A.B.D. ve Çin'den sonra üçüncü sıradadır.Ülkemizde ağaç başına verim 33-37 kg arasında değişmektedir. Cevizler 4 yaşından itibaren meyve vermeye başlamaktadır. 5 yaşındaki bir ceviz ağacı 3-4 kg, 8 yaşında 15-20 kg, 12 yaşında 30-40 kg, 14 yaşında 50-75 kg, 20 yaşında 80-120 kg arasında meyve verebilmektedir. Dekara 10 fidan dikildiğinde, dekara verimin verim çağında 1-1,5 ton olacağı beklenmektedir. Bu tarımsal rakamları çam ağacı ile kıyaslamaya sanırım gerek yoktur. Bayatbademlerine çam ekenler acaba ceviz yada adı üstünde badem dikmeyi hiç düşündüler mi? Bayatbademlerine 32 bin badem fidanı dikilse, baharda çiçekler açtığında iç ve dış turizme görsel bir şölen olarak arz edilse nasıl sonuçlar alınabilir merak ediyorum.

Ihlamur ve Kestane ağaçları natif orman seçeneklerimiz olabilmelidir. Kestane balının lezzetini ancak yiyen bilir. Bir diğeri olarak ifade ettiğim Akasya bal üretim kaynağıdır. Arıcılar için bulunmaz bir nimettir. Rahmetli Adnan Kahveci’yi hatırlarım. (Fatihalarla…) Ne çok uğraş vermişti Akasya ağaçları için.
 
Çam’a en büyük natifim ise Meşe’dir. Ülkemizin tüm bölgelerinde yetişen ağaç türlerinden bir tanesidir. Uygun ortamlarda 500 yıl yaşar. Meşe çok kısa sürede yetişir. Odun ve kerestesi, yaprağı ve pelitiyle iyi yem maddesi olarak hayvancılık sektörüne cevap verecektir. Geçmişte 25 milyon rakamlarıyla ifade edilen küçükbaş hayvancılığımızda keçiler çam ormanlarına kurban edilmiş günümüzde ise sayı 5 milyona kadar düşmüştür. Çam uğruna keçilerimizden vazgeçtik.
 
Ormanlık alanlarımızın 22 milyon hektar olduğunu hatırlatırsak bu miktarın tarımsal alanlarımıza denk olduğunu görürsünüz. Faydalı arazilere dönüştürmek millet ve devlet ekonomisine katkı sağlamak için orman çeşitliliğimizi arttırmalıyız.
Çam yerine daha yararlı ağaç türlerine dair çalışmalar yapılabilmesi ümidi ile…